Saldırıyı başlatan taraf Tacikistan

Tacik tarafının Kırgızistan’ın Batken bölgesini üç gündür ateş altına almaya devam ediyor.  Tacikistan basın hizmeti Kırgızistan’ı saldırmakla suçlasa da gerçek bilgiler tam tersidir.  “PolitKlinika” saldırganlığı doğrulama yöntemiyle Tacikistan’ın başlattığını kanıtladı.  Bütün bilgileri aşağıda  okuyabilirsiniz. 

Nasıl başladı? 

14 Eylül’de Bulak-Başı adlı Kırgızistan’ın sınır köyünde silahlı çatışma başladı. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesinden yapılan açıklamaya göre, Tacikistan muhafız askerleri, iki ülke arasında daha önce imzalanan anlaşmaları ihlal ederek henüz kesinleşmeyen sınırı işgal ediyor. 

Kırgızistan Tacikistan muhafız askerlerinin yasal olarak onların bölgeyi terk etmesi gerektiğini talep etseler de, görmezden gelerek ateş açtığı bildiriliyor. 

Kırgızistan ve Tacikistan sınırındaki silahlı çatışmada iki muhafız askerlerinin yaralandığını Sınır teşkilatı bildirdi. 

Böylece 14-15 Eylül’de pasif atışlar oldu. Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi sınır teşkilatı 16 Eylül saat 07:00 itibariyle sınırdaki durumun daha da kötüleştiğini bildirdi. 

Açıklamada, Tacikistan’ın Kırgızistan’ın Eki-Taş, Çır-Döbö, Kum-Mazar ve Orto-Boz bölgelerine ateş açtığı belirtildi.  Saat 06:30’da ise Tacikistan havan ateşi başlatıyor.

Ardından 07:30-09:00 saatler arasında Tacikistan Kırgızistan’ın Kulundu, Maksat ve Canı-Cer bölgelerini bombalamaya başladığı bildirildi.Bu arada Tacikistan basın hizmeti  sosyal medya

tarafından Kırgız tarafının  onlara saldırdığını bildirerek, Kırgızistanı suçluyor ve sahte bilgileri yaymaya başlıyor.

“PolitKlinika” basın hizmeti verileri doğruladı.

Örneğin bu çekimlerde silahlı Tacik vatandaşları, yani siyah giysili ve sakallı bir Tacik vatandaşların silahlı olduğunu görebiliyoruz. Bu görüntülere bakılırsa onların çoktan hazırlandığını anlayabiliriz. 

Фактылар менен: Тажикстан биринчи болуп кол салган

Фактылар менен: Тажикстан биринчи болуп кол салган

Ve bu fotoğraflarda Tacikistan muhafız askerlerinin vatandaşlarla beraber Buston köyündeki bir stadyumda toplantı gerçekleştirdiğini görebiliriz.  Sonra da üniformasız insanların Kırgız köylerini işgal ettiği, Tacikistan’ın bayrağını astıkları  videolar yayılmaya başladı. 

Buston köyündeki stadyum
Buston köyündeki stadyum
Buston köyündeki stadyum

Tacikistan bayrağının bir binaya asıldığı ve Tacik tarafının bir Kırgız okulunu işgal ettiği bir video sosyal medyaya yayınlandı. Videoyu inceledikten sonra, Tacikistan vatandaşlarının bayrak astığı bina Batken’in “Ak-Say” köyündeki B. Hodjaev adını taşıyan ortaokul olduğu açıklandı. 

Tacik taraf saldırıyı durdurmadı, Kırgız vatandaşların evlerini yakıp  soygun da yaptılar.

Bu videolardan Nisan 2021 Kırgızistan ve Tacikistan sınır çatışmalarından sonra Maksat köyünde mağdur olanlar için inşa edilen evlerin yandığını görebiliriz. 

Amerikan “NASA” uzay ajansının yardımıyla yangının hangi köylerde ve ne zaman çıktığını öğrenmek mümkündür. 

Uydu görüntülerine göre 16 Eylül tarihinde saat 12:27’de Ak-Say ve Arka Kırgız köylerinde yangın çıkmaya başladı.  Bu videoların saati yayınlanan saatle denk geliyor. 

köy Arka

“Ak-Say” köyü

17 Eylül saat 02:30’da ise Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi sınır hizmeti, Tacikistanlıların kendi evlerini yaktığını bildirdi. 

Daha sonra Tacik Telegram basın kanalları bilgiyi çarpıtarak “Kırgızlar kendi evlerini yakıyor” diye sahte bilgileri yansıtmaya başladı.  Videoda hangi köy olduğu tespit edilemedi ancak bu saatlerde Tacikistan’ın birçok köyünde yangın çıktığı belli oldu.

köy Surkh
köy Çorkişlak
köy Çorbog

Tekrar NASA uydu görüntülerine bakarsak,  Tacikistan’ın Surh Çorkishlok ve Çorbog köylerinde bugün saat 02:17 sıralarında yangın fark edildi.  Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesi saat 02:30’da yangın hakkında bilgi verdi.  Demek ki, Kırgızistan Milli Güvenlik Devlet Komitesinin bilgileri uzay ajansı “NASA”nın verileriyle denk geliyor.

Sonuç: Tacikistan ilk saldırdı ve saldırmaya devam ediyor.

Biz yalan bilgilerle mücadele etmeye devam edeceğiz, PolitKlinika ile beraber olun.

Source: pk.kg

 • Подписаться
  Уведомить о
  guest

  0 комментариев
  Межтекстовые Отзывы
  Посмотреть все комментарии

  Контентчи

  © 2024 Контентчи
  0
  Оставьте комментарий! Напишите, что думаете по поводу статьи.x