Kırgız-Tacik sınırında tacikler tarafından başlatılan silahlı çatışma sonucunda vatandaşımız Elaman Uraimov şehit olmuştur.

Kahramanımızın cenazesi bugün, 18 Eylül’de doğduğu yer olarak sayılan Kara-Suu ilçesine bağlı Savay köyünde toprağa verildi.

“Çevresi kuşatılmış olmasına rağmen, el bombasıyla sadece kendini değil, onlarca düşmanı da patlatarak beraber öbür dünyaya götürdü. “Oğlum kendi hayatını vatan için feda ettiğini halk haklı olarak takdir etti ve cesaretlendi”dedi Elaman Uraimov’un babası Kurstan Begiev.

28 yaşındaki Elaman Uraimov, Bişkek’teki Tümgeneral Dayır Asanov Askerî Lisesi’ni bitirmiş ve ardından Askerî Enstitü’den mezun olmuştur. Celal-Abad bölgesinde iki yıl “Akrep” alayında görev yapmış, 2017 yılında Batken bölgesindeki “Bujum” sınır karakolunda tabur komutanı olarak görevlendirilmiştir. Bu dehşetli olay yüzünden iki çocuğu babasız kaldı.

Kırgızistan’da yapılan resmî açıklamaya göre, 16-17 Eylül tarihlerinde Kırgız-Tacik sınırında çıkan silahlı çatışmada hayatını kaybedenlerin sayısı 36’ya ulaştı. Bunlardan biri 15 yaşındaki bir kız çocuğuydu. 134 kişi yaralandı, çocuklar da dahil olmak üzere. Can kayıplarının sayısı daha da belirleniyor.

140.000’den fazla insan güvenli yerlere taşındı. Bunların 136.770’i Batken, Leylek ilçelerine, Sülüktü ve Razzakov illerine tahliye edilmiştir. Diğer 5301 kişi ise Oş bölgesinin Çon-Alai ilçesinde ikamet ediyor.

Duşanbe, meydana gelen çatışmalarda ölü ve yaralı sayısı hakkında henüz resmî açıklamalarda bulunmadı.

“Ozodi” radyosu, kaynaklarına atıfta bulunarak, 14-16 Eylül tarihlerinde sınırdaki silahlı çatışma sonucunda Tacik tarafı 39 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Bu ölülerin arasında sivillilerin de olduğu bildirildi. Ancak Tacik makamları bu haberi doğrulamadı veya reddetmedi. Diğer bağımsız kaynaklardan bu haberi doğrulamak mümkün olmamıştır.

Source: azattyk.org

 • Биздин каттарга жазыл

  Сиз бул татынакайга туруштук бере албайсыз! Ал сизге жума-айлык жаңылыктарды алып келсин.

  *Эч спамсыз. Каалаган учурда баш тартсаңыз болот.
 • Контентчини колдоңуз. Эгер колуңуздан келсе, каалаган сумма менен бизди колдоп турсаңыз болот. Биз Контентчи ресурстарында дагы да көп жана пайдалуу маалыматтарды чыгарып турабыз. Рахмат.
 • Жарнама

 • Добавить комментарий

  Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  Контентчи

  © 2023 Контентчи